TMB, Sözlü Tarih Video Arşivi 

TMB'nin tarih çalışmalarının video arşiv sistemidir.
Ankara, 2006-2011 

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB)'nin yürüttüğü "İnşaatçıların Tarihi" ve "İnşaatçıların Coğrafyası" çalışmaları kapsamında yapılan sözlü tarih görüşmeleri video arşiv sisteminde toplanmıştır. Süleyman Demirel, Emin Sazak, Nihat Özdemir, Erol Üçer, Hikmet Çetin, Şarık Tara ve İshak Alaton gibi inşaat sektörü tarihinde önemli roller üstlenmiş, konuya hakim kişilerle yapılan görüşmeler DV kasetlerden DVD'lere aktarılmıştır. Görüşülen her bir kişi için ayrı bir DVD hazırlanmıştır. Ayrıca tüm görüşmelerin videolarına kolay erişim ve ön izleme imkanı veren bir indeks DVD'si teslim edilmiştir.

1952 yılında Ankara'da kurulan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Türk inşaat sektörünün önde gelen firmalarını temsil etmektedir. Üyelerinin iş hacmi Türk inşaat firmalarınca yurtiçinde gerçekleştirilmiş olan projelerin %70'ini, yurtdışındaki işlerin ise %90'ını kapsamaktadır. Engineering News Record (ENR) Uluslararası Müteahhitler listesine giren firmaların büyük bir çoğunluğu TMB üyesidir. Yaklaşık 150 üyesi bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği inşaat sektöründe söz sahibi olan kurumlardan biridir.

TMB Sözlü Tarih Video Arşivi, Süleyman DemirelTMB Sözlü Tarih Video Arşivi, Erdal ErenTMB Sözlü Tarih Video Arşivi, Nihat ÖzdemirTMB Sözlü Tarih Video Arşivi, İndeks

 

© STB
Sedat Simavi Sokak 80/12 Çankaya / Ankara | T: (312) 441 83 40 | F: (312) 442 54 98